Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej? Poradnik krok po kroku

naklejka-na-szybie-samochodu.jpg

Czy można w bezpieczny sposób usunąć naklejki z szyby samochodu, w tym przede wszystkim naklejki rejestracyjne? Jak usunąć inne naklejki z powierzchni przedniej i tylnej szyby, np. klubowe, ozdobne czy przeciwsłoneczne? Jak bezpiecznie odkleić naklejkę z szyby samochodu, aby nie uszkodzić szkła?

Naklejki z numerem rejestracyjnym samochodu były obowiązkowe do 4 września 2022 roku. Do tego czasu każdy właściciel samochodu otrzymywał naklejkę i tablice rejestracyjne w wydziale komunikacji, gdy przerejestrowywał auto. Naklejkę rejestracyjną należało nakleić na przedniej szybie od strony wewnętrznej (dokładnie, w prawym dolnym rogu przedniej szyby, aby nie utrudniała widoczności prowadzącemu auto). Naklejki były produkowane z myślą o zapewnieniu bardzo wysokiej, wieloletniej trwałości. W związku z tym usunięcie naklejki rejestracyjnej z szyby było dużym wyzwaniem. Przez to w niektórych autach szyba była oklejona od wewnątrz kilkoma naklejkami. Wszystkie naklejki z szyby auta pokazywały historię zmian właścicieli pojazdu. Co oczywiste, nie wyglądało to estetycznie. Na drogach można zobaczyć też auta, które mają nie tylko naklejki rejestracyjne, ale też klubowe, rozrywkowe, z różnymi napisami dotyczącymi hobby. Mogą one szpecić auto i dlatego nowy właściciel samochodu używanego bardzo często chce je usunąć.

Kiedy należy wymienić naklejkę rejestracyjną?

Nie ma już obowiązku wymiany naklejki rejestracyjnej. Nie ma w ogóle obowiązku montażu naklejek rejestracyjnych (wydziały komunikacji ich nie wydają), przez co każdy kierowca może pozbyć się naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby.

Dawniej był obowiązek wymiany naklejki, kiedy ta uległa uszkodzeniu i była niewidoczna albo trudno widoczna. Poza tym nowy właściciel auta otrzymywał nową naklejkę wraz z tablicami rejestracyjnymi i miał obowiązek ją zamontować na szybie. Wtedy też usuwał starą naklejkę, a w jej miejsce montował nową.

Konieczność przeniesienia naklejki albo montażu nowej pojawiała się także wtedy, gdy kierowca wymieniał przednią szybę. Wówczas, kierowca albo mechanik, przy odrobinie szczęścia i ostrożności, mógł delikatnie usunąć starą naklejkę z powierzchni szyby uszkodzonej, a następnie przenieść ją na nową szybę.

Obecnie nie trzeba się już tym martwić. 

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej?

Jest całe mnóstwo metod, które kierowcy stosowali, aby móc usunąć nalepkę rejestracyjną albo inne naklejki z szyb samochodowych. Czasami metody te były niebezpieczne, przez co mogły doprowadzić do pęknięcia szyby. Przykładowo, do usuwania naklejki z szyby zalecano stosowanie opalarki gazowej. Miała ona na celu rozgrzanie starej naklejki, aby móc ją łatwo zdjąć. Jednak wysoka temperatura generowana przez opalarkę, mogła spowodować, że dochodziło do szoku termicznego i przegrzania szyby. A to prowadziło do sytuacji, w której kierowca zamiast usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby, musiał wymienić całą szybę na nową. O wiele bezpieczniej jest użyć suszarki do włosów, która nie generuje tak dużych temperatur. Jednak i w tym przypadku trzeba uważać, aby nie uszkodzić szyby. Nie powinno się rozgrzewać przedniej szyby za pomocą suszarki do włosów w trakcie bardzo zimnego dnia, kiedy szyba od zewnątrz jest zmrożona. Różnica temperatur może doprowadzić do powstania pęknięcia. Trzeba pamiętać, że najtańsza przednia szyba kosztuje kilkaset złotych. A jeśli jest to szyba z podgrzewaniem, albo z systemami ADAS (zamontowana kamera, system HUD itd.), jej cena może dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych. Usuwanie naklejki z szyby samochodu warto przeprowadzić wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 10 st. Celsjusza.

Jak zatem usunąć naklejki z szyby pojazdu w bezpieczny sposób? Zacznijmy od suszarki.

ROZGRZEJ NAKLEJKĘ za pomocą suszarki do włosów

Operację zaczynamy, nagrzewając suszarkę do włosów. Następnie, kiedy generuje ona strumień ciepłego powietrza, należy go skierować na naklejkę. Suszarką należy poruszać, aby strumień równomiernie rozgrzewał całą powierzchnię naklejki. W jakim celu się to robi? Nie możesz usunąć naklejki z powierzchni szyby auta, jeśli nie rozgrzejesz kleju, którą spaja ją z szybą. Rozgrzana folia sprawia, że klej zaczyna się rozpuszczać.

...ALBO NANIEŚ PREPARAT DO POŚLIZGU LUB ZMYWACZ DO NAKLEJEK

Możesz dodatkowo zastosować specjalny środek do usuwania naklejek z powierzchni szyby. Jest wiele rodzajów tego typu środków. Ich zadaniem jest rozpuszczenie kleju, który spaja naklejkę z szybą. Dlatego najlepiej spryskać naklejkę z każdej strony, aby rozpuszczalnik kleju mógł dotrzeć do naklejki ze wszystkich stron. Co oczywiste, rozpuszczalnik kleju nie rozpuści całego kleju pod naklejką, a jedynie na obrzeżach. Dlatego powinieneś naprzemiennie stosować skrobanie i stosowanie kleju. Albo podgrzewanie i skrobanie.

Czasami zalecane są środki alternatywne, jak zmywacz do paznokci, jednak mogą one co najwyżej pozwolić na usunięcie kalkomanii, a nie tak mocnych produktów jak naklejki rejestracyjne.

ZESKROB NAKLEJKĘ

Bez względu na to, czy stosujesz rozgrzewanie, środek do rozpuszczania kleju, albo jedną lub drugą metodę – przychodzi czas na usunięcie naklejki. Jak to robić? Stopniowo, krok po kroku. Staraj się podważyć róg naklejki z wybranej strony. Następnie staraj się ją powoli odklejać. Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj z drugiej strony. Do podważania dobrym narzędziem będzie nożyk (np. do cięcia tapet, modelarski) albo żyletka. Uważaj, aby się nie pokaleczyć i aby nie porysować szyby. Ostrze trzymaj niemalże równolegle do powierzchni szyby. Jeśli jakiś fragment naklejki nadal mocno przylega do szyby, zastosuj ponownie suszarkę albo zmywacz do kleju.

Jak usunąć pozostałości kleju z szyby samochodowej?

Często zdarza się, że po usunięciu naklejki na szybie zostają resztki kleju. Jak je usunąć? Możesz ponownie użyć preparatu do usuwania naklejek. Możesz usunąć resztki kleju szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.  Resztki kleju z szyby (pozostałości folii i kleju) usuniesz też samą żyletką albo wspomnianym wcześniej nożykiem, jeśli będziesz się nimi posługiwać w bardzo delikatny sposób. Pamiętaj, aby nie porysować powierzchni szyby. Tutaj znów są osoby, które zalecają, aby usunąć resztki kleju materiałem nasączonym zmywaczem do paznokci. Czasami może to pomóc.

Jak ściągnąć nalepkę z szyby samochodu — co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby każdy etap pracy wykonywać spokojnie i z rozwagą. Nie nagrzej szyby do zbyt wysokiej temperatury. Nie podrap szyby ostrymi narzędziami. Nie pokalecz się podczas używania tychże narzędzi. Najmniej problemów sprawia usuwanie kalkomanii ozdobnych, które są czasami przyklejane na szyby w aucie. Najwięcej problemów sprawi usunięcie trwałych naklejek, takich jak naklejki rejestracyjne czy górne osłony przeciwsłoneczne przedniej szyby.