Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?
Olej silnikowy odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym pojeździe — smaruje elementy silnika, dzięki czemu te ta szybko nie ulegają zużyciu. Jego niedobór może prowadzić do uszkodzenia silnika, podobnie jak jego nadmiar! Po czym poznać odpowiedni poziom oleju i kiedy powinniśmy dolać olej do jednostki napędowej? W jaki sposób dokonuje się pomiaru poziomu oleju?
Czym jest olej silnikowy?
Olej silnikowy to środek smarny pełniący kluczową funkcję w prawidłowym działaniu jednostki napędowej. Jego zadaniem jest smarowanie elementów silnika, w tym wału korbowego, tłoków, rozrządu czy łożyska, zapobiegając ich szybkiemu zużyciu. To nie wszystko — odpowiada także za chłodzenie i utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w cylindrach. Regularne uzupełnianie oleju silnikowego ma również zbawienny wpływ na stan silnika w naszym samochodzie; nowoczesne oleje zapobiegają powstawaniu korozji wewnątrz jednostki napędowej, a także zmniejszają ilość zanieczyszczeń.
-
Wyróżniamy następujące rodzaje olejów silnikowych:
- syntetyczne — to oleje wytwarzane w laboratoriach poprzez łączenie różnych związków chemicznych,
- półsyntetyczne — to oleje stanowiące mieszankę olejów syntetycznych i mineralnych,
- mineralne — są produkowane na całkowicie mineralnej bazie olejowej, po wzbogaceniu o dodatki. To najstarszy typ olejów silnikowych, stosowany głównie przy starszych jednostkach napędowych.
Powyższy podział jest najbardziej podstawowy. Oleje dzielimy również ze względu na lepkość, rodzaj silnika i bazy olejowe.
Dlaczego prawidłowy poziom oleju jest tak ważny?
Regularne sprawdzanie poziomu oleju w aucie i dbanie o to, aby nie przekraczał on maksymalnej wartości, jest niezwykle istotne. Dlaczego? Zbyt niski poziom oleju spowoduje wzrost tarcia między elementami silnika, co doprowadzi do przegrzania napędu i uszkodzenia jego elementów. W najgorszym wypadku możliwe jest także zatarcie silnika! Za mała ilość oleju silnikowego w samochodzie może zatem prowadzić do kosztownych napraw, których w bardzo łatwy sposób można uniknąć.
A co dzieje się przy zbyt wysokim poziomie oleju? Okazuje się, że nadmiar oleju może być równie szkodliwy dla silnika co zbyt niski jego stan. Dolanie oleju w zbyt dużych ilościach może prowadzić do rozszczelnienia silnika, a co za tym idzie — do wycieków. Kolejnym niepożądanym skutkiem może być wysadzenie uszczelek przez wzrost ciśnienia w układzie korbowym. Na baczności powinni mieć się jednak szczególnie posiadacze samochodów z silnikami diesel, z filtrami DPF. Przy zbyt dużej ilości oleju istnieje prawdopodobieństwo, że niespalone paliwo zacznie spływać do miski olejowej. Efekt? Zatarcie silnika!
Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzić poziom oleju w silniku. Kiedy i jak? Już wyjaśniamy!
Kiedy należy sprawdzić poziom oleju w silniku?
Bardzo istotne jest, aby sprawdzać olej w silniku przed każdą dłuższą podróżą, bez wyjątku! W końcu wiemy już, czym może skutkować jazda ze zbyt małą jego ilością. Eksperci zalecają, aby rutynową, regularną kontrolę oleju przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu. Pamiętaj, że odpowiedni poziom oleju umożliwia prawidłową pracę silnika i przedłuża żywotność jego elementów.
Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego z bagnetem: krok po kroku
Jak sprawdzić stan oleju w samochodzie? Kontrola poziomu oleju to niezwykle prosta czynność! Od czego zacząć? Najpierw powinniśmy się upewnić, że samochód stoi na płaskiej powierzchni. Jeżeli dopiero zaparkowałeś pojazd, odczekaj około 10 minut, aby olej spłynął do miski olejowej — w ten sposób odczyt będzie bardziej wiarygodny. W przypadku ciepłego silnika, odczekaj około 20 minut, aby nieco ostygł, gdyż kontrolę poziomu oleju powinno się wykonywać, gdy silnik jest zimny.
Co dalej?
- Przygotuj rękawice robocze i szmatkę, aby przetrzeć bagnet.
- Otwórz maskę i zlokalizuj bagnet oleju silnikowego — łatwo go rozpoznać przez jasny, najczęściej żółty uchwyt.
- Przejdź do wytarcia bagnetu za pomocą wcześniej przygotowanej szmatki.
- Włóż bagnet z powrotem i wyciągnij go, aby sprawdzić olej w silniku.
Odczytanie poziomu oleju ułatwiają oznaczenia na bagnecie: min i max, dwa punkty bądź litery "F" i "L" od angielskich słów Full i Low. Informacje na temat tego, jakie oznaczenia zastosowano, znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu. Tym razem posłużmy się miarką z oznaczeniami "F" i "L". Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy tymi skrajnymi punktami skali, mniej więcej pośrodku. Jeżeli ślad oleju sięga górnej części skali, jego ilość zbliża się do maksymalnego poziomu. Jeśli znajduje się bliżej dołu miarki — poziom oleju w samochodzie jest zbyt niski i należy go uzupełnić.
Co zrobić, gdy oleju jest za mało lub za dużo?
Prawidłowy poziom oleju na bagnecie oznacza, że nie mamy powodów do obaw i możemy bez przeszkód kontynuować jazdę. Co jednak w sytuacji, jeżeli jest go za dużo lub za mało?
- Zbyt niski poziom oleju — wymaga on uzupełnienia. Pamiętaj, by dolewać olej stopniowo, aby nie przekroczyć maksimum jego dopuszczalnej ilości!
- Za wysoki poziom oleju — konieczne jest spuszczenie nadmiaru oleju. Należy to zdobić jak najszybciej!
O czym warto pamiętać, aby utrzymać właściwy poziom oleju silnikowego w samochodzie?
Najważniejsze jest regularne sprawdzanie poziomu oleju, aby nie dopuścić do sytuacji, że będzie go zbyt dużo lub za mało. Oba te przypadki mogą prowadzić do uszkodzeń silnika, więc szczególnie warto pamiętać o regularnych kontrolach! Olej silnikowy należy również co jakiś czas wymieniać — sama dolewka nie wystarczy, gdyż olej również się starzeje i traci swoje właściwości.
Kup elementy układu olejowego i oleje w Auto Części Lipiec!
Szukasz nowych części do układu olejowego w Twoim aucie? Nie wiesz, jaki nowy olej silnikowy wybrać? Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu motoryzacyjnego w Zielonej Górze! W naszej ofercie znajdziesz bagnety i lejki bagnetów do samochodów różnych marek! Przy okazji kupisz u nas także olej silnikowy odpowiedni dla Twojego auta — chętnie doradzimy, który z nich wybrać, aby odpowiednio zadbać o silnik. Nasz asortyment obejmuje części do różnych modeli samochodów, a także akcesoria, które przydadzą się każdemu kierowcy!